Wybrzeże Almeria ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na wschód od Costa del Sol. Obszar ten uważany jest za jeden z najbardziej dziewiczych w Hiszpanii, gdzie poza większymi kurortami znajduje się wiele dzikich, piaszczystych plaż z przepięknymi samotnymi skałami, którym proces erozji i wietrzenia nadał fantazyjne kształty. W krajobrazie wyraźnie zarysowują się góry Sierra Nevada, które w wielu miejscach dochodzą do samego wybrzeża.
To niezwykłe wybrzeże zaskakuje na każdym kroku wspaniałymi pamiątkami po bogatej historii, a także osobliwościami przyrody i unikalnymi formami skał wulkanicznych. Pełno tu też małych wiosek rybackich i górskich nieco w głębi lądu, gdzie do dziś można obserwować tradycje i życie mieszkańców, spróbować domowej kuchni i zachwycać się niezwykłą architekturą.
Costa Almeria należy historycznie i administracyjnie do Andaluzji, w której można znaleźć wiele pamiątek architektury, ale też tradycji i potraw zaczerpniętych od panujących tu długo Maurów. Unikalny charakter tego regionu, gdzie tradycje i pamięć o burzliwej przeszłości przeplata się z niezwykłą gościnnością mieszkańców, gdzie na każdym kroku spotykamy skarby architektury różnych epok, a przyroda wprawia w podziw sprawiają, że wybrzeże Almerii jest idealnym miejscem na odpoczynek nie tylko dla Europejczyków. Najbardziej rozwinięta i zagospodarowana jest zachodnia cześć wybrzeża z większymi kurortami jak Roquetas de Mar czy Aguadulce, gdzie dominują rozległe, piaszczyste plaże. Część wschodnia to często klify przeplatające się z lagunami i dzikimi plażami, nie brakuje tam jednak niewielkich kurortów zapewniających wspaniały odpoczynek jak Mojacar, czy leżąca na północy Vera Beach z bardzo popularną plażą dla naturystów.
Stolicą regionu jest Almeria – miasto portowe położone w rozległej zatoce, nad którym góruje wspaniała mauretańska XI-wieczna Alcazaba. Ta jedna z największych w Hiszpanii twierdz dała początek nazwie miasta, gdyż po arabsku Al-Mariyya oznacza wieżę obserwacyjną. Mimo iż wcześniej tutejsza osada zajmowana była przez Fenicjan, Kartagińczyków, Greków i Rzymian, to jednak Maurowie nadali jej orientalny charakter i przyczynili się do rozwoju miasta jako portu handlowego. W XIII w. region został wciągnięty do Emiratu Granady, a podczas wojen religijnych zdobyty przez królów katolickich. Mimo wielkiego znaczenia w przeszłości miasto rozwijało się powoli, a po katastrofalnych w skutkach trzęsieniach ziemi w XVI i XVII w. bardzo podupadło. Kiedy wybudowano tu nowy port w XIX w. powoli zaczął się rozwój handlu oraz transportu, dzięki czemu miasto zaczęło wychodzić z kryzysu. Od lat 60-tych ubiegłego stulecia poczyniono też wiele inwestycji mających na celu zachęcenie turystów do odwiedzenia tej części wybrzeża wraz z jego stolicą. W mieście znajduje się również inna okazała twierdza z XI w. - San Cristobal z kaplicą wybudowaną przez templariuszy, piękna katedra Nuestra Senora de la Encamacion z XIII w., dawny meczet przekształcony na Kaplicę de San Juan i okazały ratusz z XIX w.
Roquetas de Mar – jest największym kurortem wypoczynkowym wybrzeża Almerii i posiada najdłuższą, kilkunastokilometrową, dobrze zagospodarowaną, plażę (miejscami z drobnym żwirem). Miasto oferuje wiele hoteli o różnym standardzie, promenadę wypełniona znakomitymi tawernami, dyskotekami i sklepami, odbywającą się często korridę, a coraz większą popularnością cieszą się tutejsze wakacyjne szkoły językowe oferujące kursy oraz naukę przez zabawę dla dzieci.
Aguadulce – duży kurort turystyczny położony niedaleko Roquetas, który pod koniec ubiegłego wieku był jeszcze niewielką i cichą wioską rybacką. Dziś oferuje szeroki wachlarz hoteli i kwater o różnym standardzie, wiele tawern z tradycyjną andaluzyjską kuchnią, wiele atrakcji rekreacyjnych i przede wszystkim bujne życie nocne przyciągające tu młodych ludzi.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Almerimar – nowoczesny kurort wschodniego wybrzeża Almerii, który znajduje się zaledwie 40 km na wschód od stolicy regionu, co sprawia, że odpoczywa tu dużo mieszkańców metropolii szukających ciszy. Dzięki popularności tutejszego klubu żeglarskiego w ostatnich latach rozbudowano tutejszy port jachtowy, dzięki czemu jest to obowiązkowy przystanek w rejsach wzdłuż wybrzeża. W ostatnich latach wybudowało się tu wiele luksusowych hoteli, a dwa pola golfowe, stadniny koni oferujące przejażdżki po 7-kilometrowej, piaszczysto-żwirowej plaży, spływy kajakowe w pobliskich górskich rzekach i wiele wypożyczalni rowerów sprawiają, że można tu aktywnie wypocząć i jednocześnie poznać uroki przyrody.
Garrucha – jest kurortem wschodniego wybrzeża Andaluzji oraz jednym z ważniejszych portów handlowych Hiszpanii, gdzie od wieków handlowano ołowiem, miedzią, srebrem, żelazem, a także owocami. Niegdyś znajdowały się tu dzielnice rolnicze i górnicze, dla których port był naturalnym rynkiem zbytu. Dziś jedynym większym towarem eksportowym jest gips wydobywany w pobliskim Sorbas. Nad mariną góruje XVIII -wieczny zamek, a miasto oferuje kilka ciekawych zakątków i muzeów. W ostatnich latach znacznie rozwinął się port jachtowy i rybacki, które stały się jedną z atrakcji miasta. Na zachód od portu ciągnie się piaszczysta plaża oraz promenada z wieloma restauracjami i sklepami.
Mojacar – spokojne miasteczko wschodniego wybrzeża Andaluzji z piękną, dobrze zagospodarowaną rekreacyjnie plażą, białymi domkami w krętych uliczkach, portem i ciekawymi zabytkami. Życie nocne, większość hoteli i restauracji koncentruje się w nowoczesnej części miasta – Mojacar Playa. W pobliżu znajduje się też duże pole golfowe.
Carboneras – miejscowość znana niegdyś z wydobycia węgla, która po wyczerpaniu złóż zainwestowała w rozwój rybołówstwa i turystyki. Mieści się ona na początku półwyspu, na którym znajduje się jeden z najważniejszych europejskich parków narodowych – Cabo de Gata – ciągnący się przez wybrzeże aż do El Retramar w okolicach lotniska w Almerii. Mimo ścisłej ochrony ptaków w samym kurorcie nie ma zakazu uprawiania sportów wodnych z użyciem skuterów czy motorówek. Miasto posiada wiele cennych zabytków, a najbardziej charakterystycznym jest odrestaurowany zamek San Andreas pochodzący z XVI w. warto zobaczyć też przepiękny kościół parafialny San Antonia de Padua, Dom Labiryntów zaprojektowany przez Andre Bloc, Pałacyk Centralny w którym mieści się obecnie ratusz.
San Jose – pięknie położony w lagunie z widokiem na pobliskie góry, niewielki kurort, który idealnie nadaje się na wakacje z dala od miasta. Miejscowość znajduje się na terenie Parku narodowego Cabo de Gata, przez co nie można uprawiać tu sportów wodnych z użyciem motorówek czy skuterów, ale w zamian panuje cisza i spokój przerywana czasem pieśniami ptaków. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się kilkunastokilometrowa plaża zachęcająca do spacerów i przejażdżek konnych.